Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Capacity | Up to 200KN |
| Loading Type | Electromechanical |
| Control Mode | PC Based |
| Usage/Application | geotextile testing equipment |
| Material | MS,SS Etc |
| Frame Type | Twin Column |
| Display Type | computerized Testing machine |
| Test Material | Metal, Rubber, Plastic, Textile, Cable |
| Max Crosshead Travel | 1000 mm |
| Brand | KMI |
| Operating Mode | Automatic |
| Speed Range | 50-500 mm/min |
| Accuracy | As per IS 1828 |
| Phase | Single Phase |
| Number Of Load Cells | TWO |
| Number Of Screws | TWO |
| Resolution | 4000 count of each ranges |
| External Pc Connection | yes |
| Number Of Phases | single/or three |
| Model Name/Number | 201 T |
| Number Of Columns | TWO |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Capacity | 50 kN |
| Loading Type | Electromechanical |
| Control Mode | PC Based |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240 Single |
| Brand | KMI |
| Power | Electric |
| Phase | Single |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Capacity | 20 kN |
| Loading Type | Electromechanical |
| Control Mode | PC Based |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Frame Type | Twin Column |
| Display Type | Digital |
| Test Material | Rubber, Plastic, Textile, Paper, Cable, Film |
| Max Crosshead Travel | 800 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Speed Range | 50-500 mm/min |
| Phase | Single Phase |
| Grip Type | Pneumatic Grip |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Capacity | 20 kN |
| Application | Crimp Pull, Plug Pull, Adhesion, Bond Pull, Wire Pull |
| Control Mode | Digital Panel |
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Testing Machines | Universal Testing |
| Mounting | Floor Model |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Speed Range | 50-500 mm/min |
| Color | White |
| Brand | KMI |
| Power Supply | 230 V 50 Hz |
| Grade | Automatic |
| Supply | AC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: