Customers can avail from us an electronic microprocessor based wall mounting Rope Tester for determining breaking load of rope with pinpoint accuracy. It is also ideal for electronic load & elongation measurement.
Some of its specifications are:
Digital indication for breaking load & elongation
Load-elongation curve & test-report printing facility by electronic printer (Optional)
Computer hookup facility
Capacity - 50, 100 or 200 kg
Resolution - 2000 counts for each measuring range
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Application | Fabric, Paper, Corrugated Box, Rubber, Plastic Film, Yarn |
| Capacity | 50 kN |
| Control Mode | Digital Panel |
| Frame Type | Single Column |
| Loading Type | Electromechanical |
| Max Crosshead Travel | 500 mm |
| Display Type | Digital |
| Speed Range | 50-500 mm/min |
| Phase | Single |
| Brand | KMI |
| Elongation scale smallest division | 1 mm |
| Accuracy of measurement | +/- 1% AS per IS 1828 |
| Power supply | 3 PH 440 V 50 c/s A |
| Power Source | Electric |
We offer wide range of Rope Tester that is used for determining the tensile strength and elongation of fabric (model HF) and ropes (model HR). Moreover, our range of tester is highly appreciated for its superior testing features and cost efficiency. Further, our range of products is stringently tested on various parameters so as to ensure quality products at the end.
Additional Information: