Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Capacity | 20 kN |
| Application | Wire Pull, Bond Pull, Crimp Pull, Adhesion, Plug Pull |
| Control Mode | PC Based |
| Usage/Application | Industrial |
| Frame Type | Twin Column |
| Mounting | Floor Model |
| Material | MS,SS,others |
| Test Material | Paper, Metal, Rubber, Cable, Plastic, Textile |
| Display Type | Pull Handle Testing Machine Computerized |
| Max Crosshead Travel | 500 mm |
| Brand | KMI |
| Operating Mode | Automatic |
| Speed Range | 10-500 mm/min |
| Power Supply | 230 V 50 Hz |
| Voltage | 230V AC + 10%,Single Phase 50 Hz. / 415V A.C. three Phase + 10% depending on speed a |
| Accuracy | + 1% of the verification load OR + 0.2% of rated capacity of range Employe |
| Data Output | USB |
| Number Of Load Cells | TWO |
| Number Of Screws | TWO |
| Resolution | 4000 Counts for each Measuring Range |
| Weight | Approx 800kgf |
| Speed | 30MM/MIn To 300MM/MIN |
| External Pc Connection | YES |
| Distance Between Grip | 950MM |
| Model Name/Number | 201 T |
| Number Of Columns | TWO |
| Country of Origin | Made in India |
We manufacture the Pull Handle Push & Pull Force Testing Machine for the Pull Handle.
Our Testing machine with digital control panel will generate the Graph which shows the Strength of the Pull handle.
As per the bellow figure there is a Brass bush shown in the figure which will measure the strength of the Assembly of the Pull Handle whether the force for Pull or Push to the Door is not deflected.
Additional Information: