Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Capacity | 20 kN |
| Loading Type | Electromechanical |
| Control Mode | PC Based |
| Usage/Application | Industrial |
| Frame Type | Twin Column |
| Material | Mild Steel |
| Test Material | Cable, Rubber, Paper, Plastic, Metal |
| Display Type | Digital |
| Max Crosshead Travel | 1000 mm |
| Operating Mode | Semi-Automatic |
| Speed Range | 50-500 mm/min |
| Standards | IS 13360, ASTM D412, ASTM D638, ISO 37, IS 7016 |
| Phase | Single Phase |
| Accuracy | +-1% as per IS 1828 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Equipment type | Compression machine |
| Loading Type | Electromechanical |
| Capacity | 1kgf to 200KN |
| Application | Cement test, Aggregate test, Concrete test, General lab, Bitumen test |
| Control Mode | PC Based |
| Test Type | Tensile, Flexural, Peel, Compression, Bend |
| Power supply | 230 V AC |
| Frame Type | Twin Column |
| Max Crosshead Travel | 1000 mm |
| Model Name/Number | 201T |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single |
| Place Of Origin | Indian |
| Speed | 30mm/min to 300mm or 50mm/min to 500mm/min or 10mm/mim to 100mm |
| Measuring Range | Depending upon capacity of machine |
| Ram Stroke | Depending upon capacity of Machine |
| Display Type | Computerized |
| Machine Type | 201T |
| Test Range | Depending upon Capacity of machine |
| Load Resolution | 4000 counts of each ranges |
| Radius Of Punch Top | Depending upon Capacity of machine |
| Max Crosshead Stroke | Depending upon Capacity of machine |
| Crosshead Displacement Measurement | Depending upon Capacity of machine |
| Load Measuring Accuracy | +/- 1% As per IS 1828 |
| Cross Travel | Depending upon Capacity of machine |
| Computer Support | Yes |
| Brand | KMI |
| Country of Origin | Made in India |
| Accuracy | + 1% of the verification load OR + 0.2% of rated capacity of range employed |
| Capactiy | 1kgf up to 200KN |
| Material for Construction | MS,SS,Others |
We are the manufacturers and suppliers of Universal Test Equipment.
Features:-
1. Machine
Computer controlled equipment to test tensile strength and elongation of a wide range of materials. Compression, Bending,Flexural, Shearing Peeling, Tear & other tests are possible through special grips & fixtures.
2. Force Measurement
By Electronic Load Cells of high accuracy. Two Load-cells are included, One each for higher and lower strength material.
3. Elongation Measuring Device
Built-in Device.Measurement through cross - head movement by incremental encoder. For range & resolution,refer specification table.
4. Batch Test Facility
For a Batch test - can furnish statistical analysis report in regard to minimum, maximum, mean and C.V% of strength and elongation.
5. Cyclic Test Facility
Particularly Suitable For rubber belting .Automatic loading and unloading of specimen for desired number of cycles.( Maximum 999 cycles) Specimen can be stretched between given load or elongation limit - with 5% tolerance.
6. Proof Test Facility
Direct indication of proof load at selectable percentage of specimen gauge length.
7. Measuring Unit
Force Value Display in gm & kgf and print-out in selectable unit - gm, kg, N, cN, kN Or Lbs.
Elongation. Display in mm and printout in mm or Inch.
8. Test Result
Display. During test all relevant test data including Load - Elongation Curve displayed on Computer screen. Print-out Test Report with Load - Elongation Curve can be had on completion of test.
9. Graph.
Load v/s Elongation & Stress V/S strain graphs. Auto scaling before print out. Special graph against specific need can be provided.
For desired force value , corresponding elongation value & vice-versa can be directly seen on screen.
10. Cross-head Drive & Speeds.
Variable test speed through variable frequency A.C.Drive.
For speed range refer table. Speed selection through computer key board.
Other speeds can be offered, On cost basis against specific requirement
11.Testing Lower Strength Materials.
For testing lower strength material additional load-cell can be provided on cost basis.
12. Protections.
Overload & Over travel protection. Automatic stopping on specimen ruptures.
13. Accuracy.
Complying IS 1828 ( part 1) : 1991 /ISO 7500 – 1 : 1986
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Application | Plastic Film, Corrugated Box, Fabric, Rubber, Paper |
| Capacity | 10 kN |
| Test Method | Tensile Teting |
| Control Mode | PC Based |
| Testing Material | Fabric |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Frame Type | Twin Column |
| Loading Type | Electromechanical |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Voltage | 230 V |
| Max Crosshead Travel | 1000mm |
| Accuracy | 1 % |
| Testing Mechanism | Electronic Tester |
| Display Type | Digital |
| Brand | KMI |
| Speed Range | 50-500 mm/min |
| Standards | IS 6489, ISO 1924, ASTM D882, ASTM D828 |
| Phase | Single Phase |
| I Deal In | New Only |
| Supply | AC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Capacity | 2TON |
| Load Capacity | 2TON |
| Display Type | Computerized |
| Max Box Size | 1000x1000x1000 mm |
| Platform Size | 800X800X1100 |
| Travel Speed | 10 mm/min |
| Usage/Application | Plastic Drum ,Corrugated Box,Crates |
| Phase | Single |
| Power Supply | 230V AC + 10%, Single Phase 50 Hz. / 415V A.C. three Phase + 10% depending on speed and capacity of |
| Power Consumption | 230V AC + 10%, Single Phase 50 Hz. / 415V A.C. three Phase + 10% depending on speed and capacity of |
| Frequency | 230V AC + 10%, Single Phase 50 Hz. / 415V A.C. three Phase + 10% depending on speed and capacity of |
| Test Modes | Deflection |
| Data Output | USB |
| Brand | KMI Kamal metal Industries Ahmadabad |
| Maximum Load | 2TON |
| Control Mode | 201T |
Additional Information: